csen

Ouessantská / Quessantská ovce

Vzhledem k tvrdým klimatickým podmínkám na malém ostrově Ouessant v Bretaňském zálivu došlo přírodní selekcí k vzniku velice malého plemene ovcí -  ouessantské ovci ( u nás nesprávně používané quessantké). Je to velmi odolné, životaschopné plemeno. Ouessantské obyvatelstvo se živilo rybolovem a chovem ovcí hlavně pro vlnu. Díky vlastní produkci vlny ji nemuseli dovážet z pevniny až do počátku dvacátého století. Originální černá vlna se nemusela barvit. Ovce s hnědou barvou nebyly příliš žádané. Na počátku dvacátého století byly z pevniny přiváženy různé bílé ovce za účelem vyšlechtění větších zvířat. Pak se v chovech začaly objevovat i bílé kusy a tak došlo ke zkřížení originálního plemene na ostrově. Původní plemeno ale bylo převáženo na pevninu a tak díky soukromým osobám došlo k přežití druhu, přestože na ostrově již původní plemeno přestalo existovat. V současnosti se miniaturní plemeno chová dosti vzácně, v počtu jen několik tisíc kusů, a to hlavně v zájmových chovech ve Francii, Belgii, Holandsku a Velké Británii.

Ouessantské ovce mám přihlášené do kontroly užitkovosti.  Jehničky, se kterými jsem začínala před několika lety byly bez původu. K nim jsem si pořídila beránka s POP dovezeného z Francie linie Nostica . V další generaci jsem pokračovala současným beránkem, který je s POP linie Maigret. V roce 2014  se mé stádečko rozrostlo o plemenného berana linie Rod a 100% ovečku dovezenou z Německa.

Nyní mají  tedy mé odchovy 75% čisté ouessantské krve v roce 2015 dosáhnu 87,5 a 100%.

Tyto ovečky jsou velice milé, kontaktní, bez problému je můžete mít u rodinného domku se zahrádkou, kterou nijak nezničí a nemusíte jí každý týden sekat.