csen

Slepice

Brahmanka velká

Brahmánka pochází původně z Indie. Do Nové Anglie však byla importována v roce 1840 z Číny. Jsou to nápadně krásné slepice s velice milou a přátelskou povahou a jsou krásným doplňkem jakéhokoliv hejna nebo dvorku. Jsou velkého tělesného rámce s užitkem na moso ale i na vejce (120 - 140 vajec ročně) se žlutohnědou skořápkou o hmotnosti 53 g. Tím, že se jedná o velké a těžké plemeno – jsou skoro nelétaví. Mohou být celoročně umístěni venku, pokud ale chceme docílit pěkných závěsů na nohách, musíme tomu přizpůsobit prostředí ve kterém žijí.
Brahmánky chovám ve velké variantě v barvě žlutá kolumbie, bílá kolumbie, dále v barvě černé a modré.

 

 

Husa pomořanská

Německé selské plemeno vyšlechtěné na pomezí Německa a Polska v Pomořansku.. Jde o s těžké husy, silné stavby těla,  Vyznačují se  velmi rychlým růstem, výborným osvalením a velmi dobrou schopností výkrmu. Pud sezení na vejcích a vodění housat je zachován jen u některých hus.Tyto husy mají velký tělesný rámec s mohutným, protáhlým, vodorovně neseným trupem. středně a jednoduchým podbřiškem. Jejich hlava je velká, silná, plná s výraznými lícemi a silným, oranžově červeným zobákem. Středně dlouhý krk je silný a rovný s výrazně tvarovaným opeřením. Postoj silný, širší. Běháky středně dlouhé až kratší, oranžovočervené. Opeření bohaté, hrubší. Hmotnost u housera asi 8,5 kg a u husy 7,5 kg. Chovám je v šedo-bílém zbarvení.

 

Kachny

Indický běžec

Původem z východní Indie. Do ostatního světa se dostali s námořníky kolem roku 1500. Znovuobjevení plemena nastalo počátkem 20 století v Anglii. Jedná se o lehké vzpřímené plemeno s dlouhým štíhlým zobákem, svým postojem připomínající tučňáka, nyní mnoha barevných rázů.  Kachna snáší 100 a více vajec namá však vyvinut pud sezení. Běžci mají velice živý temperament. Hmotnost kačera 1,6 - 2,0 kg, kachny 1,4 -1,8 kg. Bezpochyby jsou velice dobrými likvidátory španělských slimáků ve všech tipech zahrad. Vzhledem ke své nízké hmotnosti nezničí záhonky a škůdce velice rychle odstraní.

 

Indický běžec likvidátor slimáků aneb „Jak se o běžce starat“

Vzhledem k častým emailovým a telefonickým dotazům ohledně indických běžců, jsem se rozhodla napsat mé postřehy a také zkušenosti s jejich chovem a také jakýsi „návod“ jak se k nim chovat.
Indičtí běžci je opravdu zajímavý a pěkný druh kachen, lišící se od ostatních druhů svou vzpřímenou postavou a velice líbivým až exotickým vzhledem, který se podobá tučňákovi.
Je vyhledávaným likvidátorem španělských slimáků – plzák španělský (Arion lusitanicus) ale i ostatních druhů těchto škůdců.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že z městské zahrady o velikosti asi tisíc metrů během jedné sezóny vyhubilo hejno 6 kachniček slimáky úplně. Dalším rokem se nám již žádní neobjevili a mohla jsem opět do záhonků vysadit na jaře sazeničky letniček a zeleniny (bez kachniček byly rostlinky vždy do rána zlikvidovány beze zbytku).
Tím, že se jedná o lehký druh kachny s váhou kolem 1,5 kg zahradu nezničí, maximálně se zakousne do salátů. To se ale oproti záplavě slimáků vyplatí.
Pokud se pro běžce rozhodneme, je třeba jim v zahradě vyčlenit suhý a závětrný prostor, do kterého je lze na noc zavřít, hlavně kvůli jejich bezpečnosti. I pro kočku ze sousedství jsou snadná obět. V městské zahradě nejlépe část zahradního domku, na vesnici dokáží být přes noc zavření se slepicemi. Zabraňte také návštěvám, aby je pronásledovali protože si je chtějí blíže prohlédnout. Běžci jsou poměrně plaší a pokud se bojí, v panice často utíkají a mohou se zranit.

 

Odpovědi na časté otázky ohledně indických běžců:
 • Jak staré kachničky si mám pořídit?

Záleží na každém, kolik času jim chce věnovat. Pokud si koupím kachničky týden staré, přes den mohou být venku v ohrádce (vždy s dostatkem vody, jídlem a možností schovat se před sluncem a deštěm ), v noci do krabice domů do domácí teploty( ne do sklepa, garáže atp.). Výhodou je každodenní kontakt, braní do rukou, lépe si zvyknou a nebudou tak plaché. Další možnost je zakoupení starších či dospělých kusů, kreří mohou být již stále venku, ale víc se bojí.

 • Kolik kachniček mám v hejnu mít?

Každopádně doporučuji si v počátku pořídit alespoň 4-5 kusů. Chodí celý den v hejnu, navzájem na sebe čekají, nehledají se. Jeden nebo dva kusy lze mít velice špatně ( hledájí se navzájem tak vydatně, že nemají moc času hledat slimáky, často se jim něco stane).

 • Čím běžce krmit, musím je krmit? nemají dost slimáků?

Samozřejmě je třeba běžce krmit – ideální je směs pro kachny zakoupená již vyrobená a odpovídající stáří kachen. Lze do ní přidávat sekané kopřivy, vařená vajíčka atp. Pro malá kachňátka doporučuji směs vlhčit. Vždy dostatek vody! Mladí běžci mají jídlo celý den, dospělé krmím 2x denně.

 • Jak poznám kachničku od kačírka?

U malých kachen rozhodně nelze poznat. Nejdříve se pozná po přepeření. Samec má na ocásku tzv.kačírek. Lze prý rozeznat v asi 10 týdnek dle hlasových projevů? - to já si netroufám, nechci nikomu lhát.

 • Musí mít  přístup i k vodě?- plavou? - koupají se?

Běžci rádi plavou, koupají se i v každé hlubší louži. Na zahradě kde požírají slimáky musí mít možnost během dne se napít. Dobré je zakopat umyvadlo, dá se použít i plastové dětské pískoviště, v něm se pak koupou. Pozor na zahradní bazény, chtějí plavat i v nich. Záleží na vás, co jim dovolíte.

 • Létají?

Ve všech publikacích se píše, že ne, ale mě kačírek ulétl a žil v řece s divokými kachnami. Bohužel se nám ho nepovedlo znovu odchytit.

 • Zlikvidují mi v zahradě i šneky?

Ne, s ulitou nic nezkonzumují.

 • Mají nějaké zdravotní problémy?

Díky subtilní stavbě těla, poměrně lehké konstituci a vzpřímené chůzi jsou  běžci náchylnější k možnosti kulhání. Toto se stává hlavně pokud chodí v členitém terénu, ve vyšší trávě, v zimě ve sněhu, na ledu nebo pokud je někdo honí. Když se něco takového objeví, kachničku vždy oddělím od hejna a dám jí do suchého, slámou nebo hoblinami vystlaného prostoru menšího rozměru, a nechám jí několik dní v klidovém režimu. Samozřejmě po celou dobu dostává jídlo a pití. Do stravy lze během této doby přidávat vitaminy pro drůbež. Během asi týdne se většinou zregeneruje a jde zpět k ostatním.

 • Chci mít chovné hejno, kolik má mít kachniček a kačírků?

Dle mě ideální kačírek a dvě  až pět kachniček. Na pět kachniček můžeme mít i kačírky dva. ( kdyby se z jedním něco stalo, nemusím shánět dalšího po celé republice). Když má kačírek v hejnu kachniček málo, může jim častým pojímáním ublížit, kachny mohou i umřít.

 • Chci běžce chovat, vysedí mi kachna mladé?

Obecně se uvádí, že indičtí běžci nemají pud sezení. Existují však prý i vyjímky. Většinou se ale stane, že pokud kachna na hnízdo už zasedne, nesedí vydatně jak má - nevydrží sedět celých 28 dní. Já líhnu běžce v líhni, mé kachny nic nevyseděly.

 • Je z běžců nějaký jiný užitek? - vejce, maso

Vejce jsou velice lahodná, tučnější s oranžovými žloutky – výborná pro pečení moučníků, jsou součástí mnoha receptů prvorepublikových kuchařek. Lze konzumovat i vařená – vaří se delší dobu cca 15 minut. Maso běžců je tmavé, podobné divoké kachně – je ho však velice málo. Většinou se ve světových  kuchyních upravuje s nádivkou.

 • Co mám dělat? - neumím běžce večer nahnat do jejich domečku

Pro zkušené chovatele úsměvný dotaz, ale běžce si  opravdu pořizují i lidé, kteří nemají s drůbeží vůbec žádné zkušenosti, akorát si už nechtějí do zahrady sypat chemikálie proti slimákům. Tak tedy odpověď pro ně. Kachničky večer vždy krmíme na stejném místě a to v prostoru, kam je zavíráme. Ony se rychle naučí, že pokud vás uvidí, že jim večer nesete jídlo, budou vás následovat. Pokud tak neučiní: jídlo nasypejte na dané místo, a do každé ruky si vezměte proutek na jehož koncích necháte několik listů. Hejno pomocí těchto prodloužených rukou lehce doprovodíte tam kam chcete. Nehoníte je! Neběháte! Pokud to sami nezvládnete, požádáte o pomoc dalšího člena rodiny s dalšími proutky. Kachny se to během několika dní naučí, budou pak chodit i sami.

 • Kolik stojí indický běžec?

Ceny se liší podle chovatele. Záleží na stáří a kvalitě chovu, obecně však v rozmezí 100-800Kč/kus

 

Závěrem bych chtěla napsat, aby si každý rozmyslel, zda si indického běžce chce opravdu pořídit. Jeho chov není složitý,  ale rozhodně si  musíte každý den  ráno a večer udělat čas, který budete kachnám věnovat. Musíte jim obstarávat krmení, slámu nebo hobliny na kterých leží, musí být v noci v suchu a nesmí na ně foukat. Musíte se o ně starat i v zimě – a ta je někdy dlouhá. Není to zvíře jen na letní sezónu a proti slimákům! Není to pejsek – nadá se s mimi dobře mazlit, vždy zůstanou troch plaší. Je to prostě závazek, který pokud si pořídíte, musíte jej každý den akceptovat. Pokud toho nejste schopní, nepořizujte si je!

 

Všechny slepice, husy a kachny mám pouze v omezeném množství. Mají celodenní přístup k rybníku, potoku a samozřejmě k jídlu. Jsou opravdu ve velkém prostoru se zázemím v suchém a k tomu účelu vybaveném domku.

Pokud máte zájem o tato plemena nebo násadová vejce, neváhejte mě kontaktovat, nejlépe e-mailem.